Статті

Розацеа: що це та як лікувати?

чутливість
купероз
розацеа

Зміст
1.

Які є види розацеа?

2.

Як зрозуміти, чи в мене розацеа?

3.

Чи можна розацеа сплутати з чимось іншим?

4.

Які причини виникнення та тригери для загострення розацеа?

5.

Як боротися з розацеа?

6.

Добірка засобів

Найперше, що слід знати: розацеа — це не просто косметологічна проблема, а хронічне захворювання шкіри. Його не можна вилікувати назавжди, але можна вивести в стан стійкої ремісії. Найочевиднішим симптомом є почервоніння, проте всіх симптомів куди більше, і видів розацеа теж є кілька. Розберемося детальніше.

Які є види розацеа?

01.
Еритематозно-телеангіектатична розацеа

Це перший підтип. Тут особливо помітні почервоніння центральної частини обличчя, судинні зірочки, шкіра легко подразнюється, може відчуватися поколювання, набряклість, шорсткість або лущення.

02.
Папульозно-пустульозні розацеа

Тут крім почервоніння, бачимо ще червоні папули та пустули.

03.
Ринофіматозна розацеа

Найбільш рідкісна та важка форма розацеа, яка призводить до потовщення шкіри. Особливо помітно на носі. Можуть також виникати папульозні фолікули та судинні зірочки. 

04.
Очна розацеа

Цей підтип розацеа викликає почервоніння та подразнення в очах, а також набряк повік. Може бути сльозотеча, відчуття стороннього тіла в оці, печіння або поколювання, чутливість до світла, затуманення зору тощо. 

У кожного з видів є своя градація ступенів тяжкості.

Як зрозуміти, чи в мене розацеа?

Якщо ви регулярно помічаєте почервоніння в центральній частині обличчя та бачите розширені судини («зірочки»), відчуваєте пульсацію в зоні запального процесу та підвищену температуру, маєте акнеподібні висипання — то, ймовірно, це розацеа. Але для точності діагнозу обов’язково потрібно проконсультуватися зі спеціалістом.

Чи можна розацеа сплутати з чимось іншим?

Якщо коротко: так. Часто рожеві вугрі під час розацеа плутають з акне. Як зрозуміти, що це не воно? Такі висипи, зазвичай, не видавлюються та не піддаються корекції за допомогою кислот і ретиноїдів. Ба більше, засоби для боротьби з акне тільки погіршать стан із розацеа. Тому так важливо звернутися до спеціаліста та правильно діагностувати свій стан. Також розацеа часто плутають з куперозом. Але купероз куди простіше лікується, і замість стійкої еритеми (сильного запального почервоніння), тут помічаємо лише поодинокі розширення судинних стінок. Проте слід зазначити, що купероз може бути одним із провісників розацеа. 

І останнє — контактний і пероральний дерматит. Подекуди їх сприймають за легку форму розацеа.   

Які причини виникнення та тригери для загострення розацеа?

Причина виникнення розацеа достеменно невідома. Але вчені погоджуються, що це пов’язано з підвищеною чутливістю кровоносних судин обличчя. Ця чутливість може бути викликана рядом факторів, генетичний — один з основних. Якщо у вашій родині хтось уже мав «червоне» обличчя, є високий ризик отримати його в спадок. Також усе, що викликає почервоніння шкіри, є потенційним тригером розацеа. Алкоголь, нікотин, гостра їжа та надто гарячі напої, стрес, ультрафіолетове опромінення, фізичні вправи, сауна та екстремальні погодні умови, такі як холод і вітер, — усе це призводить до розтягнення та звуження судин, а згодом і до еритеми. До речі, сауни та солярії додатково пересушують шкіру: сальні залози починають працювати активніше, і розацеа прогресує. Також навіть найделікатніші пілінги провокують загострення розацеа. І, звісно, засмага на сонці — це також потужний тригер для цього захворювання. Тому без надійних SPF-засобів під сонячними променями краще не знаходитися. 

Наступні тригери — захворювання ШКТ і гормональний дисбаланс. Через друге зокрема розацеа часто трапляється у вагітних жінок або під час менопаузи. Та все ж зауважимо, що розацеа — це не ваша вина через неправильний спосіб життя. Це така специфіка шкіри, яка гостро реагує на перелічені вище тригери. 

Як боротися з розацеа?

Річ у тім, що розацеа одне із найскладніших захворювань шкіри. Й успіх тут залежатиме не лише від правильно підібраних засобів, регулярних візитів до косметолога, а й від способу життя. Перехід на більш здорове та збалансоване харчування, відмова від шкідливих звичок та сауни, контроль рівня стресу — усі ці кроки є обов’язковими. Загалом уникання тригерів — хороша стратегія. Звісно, уникнути всіх занадто складно, але можна почати вести «щоденник шкіри», занотовуючи індивідуальні реакції на зміни температури, вологості повітря, певну їжу, напої тощо.Велику роль також відіграватиме ультрафіолетове випромінювання. Важливо регулярно та ретельно захищати своє обличчя від сонця. Протисонцевий засіб має бути широкого спектру дії: такий, щоби блокував як ультрафіолетові промені А, так і ультрафіолетові промені В — з SPF 30 або вище. 

Ну й, звісно, без правильно вибудованої доглядової рутини теж не обійтися. Головні принципи у догляді з розацеа:

  • очищення засобами, що не утворюють піну (бі-гель, емульсія, молочко, крем);

  • використання заспокійливих, протизапальних антиоксидантних засобів з легкою текстурою; 

  • корекція засобами, що пригнічують рецепторну активність;

  • використання кремів без оклюзії;

  • захист від сонця з легкою нежирною текстурою (оклюзія небажана для шкіри з розацеа)

  • “відповіді” на догляд чекаємо 8-12 тижнів (швидкого результату очікувати не варто, треба спостерігати)

  • відмовляємося від будь-яких (!) пілінгів, навіть найделікатніших.

Пам'ятайте, що шкіра з розацеа має ослаблений шкірний бар'єр і швидко втрачає вологу, має гіперактивні рецептори, що відповідають на холод і тепло, а також низький антиоксидантний захист. А отже догляд має бути екстраделікатним. Особливо підійдуть засоби для заспокоєння, зміцнення стінок судин, дбайливого відлущення та ущільнення дерми. 

Компоненти, за які шкіра з розацеа скаже “дякую”: азелаїнова кислота, пребіотики, центелла, пептиди, що знижують чутливість рецепторів шкіри, пантенол, рослинні екстракти з протизапальною дією (календула, ромашка), екстракти деяких видів грибів.

Серед заборонених компонентів — усі ті, що створюють плівку на поверхні шкіри, — це мінеральна олія, ланолін, силікони, олії на основі насичених жирних кислот (наприклад, кокосова). Також варто уникати спирту, ментолу та камфори, усі AHA і BHA кислоти. 

Добірка засобів

1. Продукція компанії REVIDERM Neuro-Sensitive.

Лінійка Neuro Sensitive від німецького бренду Reviderm створена для надчутливої шкіри, а її головне призначення — суперделікатний та заспокійливий догляд за шкірою. Засоби з цієї лінійки чудово підійдуть для шкіри у стані гострого подразнення, зокрема з симптомами розацеа. 

Тут є SOS-засоби, що знімають запалення та заспокоюють шкіру з першого застосування, забезпечують відчуття м’якості та збалансованості, усувають надчутливість шкіри, регулюють природну флору та повертають відчуття м’якості та комфорту, відновлюють захисний бар’єр шкіри та підвищують рівень її зволоження.

2. REVIDERM - Ампули для зниження почервоніння та пригнічення запалення

Тут ключовою є азелаїнова кислота, яка чинить протизапальний і заспокійливий ефект. Усуває такі симптоми розацеа як почервоніння та набряклість, а також збагачує клітини киснем, запобігає розвитку нових запальних елементів шкіри. Ця кислота вважається однією з найбільш щадних і безпечних серед інших, оскільки вона не проникає в глибокі шари шкіри і не здатна викликати опік навіть у найбільшій концентрації.

3. Medik8 - Крем-коректор від почервонінь, куперозу, розацеа

"Розумний" крем-коректор Medik8 Calmwise Colour Correct — це формула без спирту, яка допомагає зменшити дискомфорт, запобігає екологічному стресу, знижує реакційність шкіри, а найголовніше — знімає почервоніння та подразнення. Забезпечує полегшення всіх типів почервоніння (розацеа, судинної павутинки, запалення та ін.). Засіб містить бакучіол та зелені мінеральні пігменти, які адаптуються до тону шкіри, миттєво маскуючи почервоніння. 

4. Dr. Barbara Sturm - Заспокійлива сироватка

Потужний засіб, що заспокоює подразнену шкіру, допомагає зменшити почервоніння і печіння, які є вірними супутниками розацеа. З часом ця сироватка підсилює природні захисні функції шкіри, зводячи до мінімуму її чутливу реакцію.

5. Circadia - Крем для чутливої шкіри обличчя від купероза та розацеа

Крем Rose Ease Relief Cream призначений спеціально для лікування розацеа: його компоненти борються з кліщем демодекс, який вважається збудником цього захворювання. Заспокійливі активні інгредієнти сприяють зменшенню подразнення, зміцнюють бар'єрну функцію, усувають набряклість та почервоніння. 

6. Comfort Zone - Заспокійливий зволожуючий крем

Заспокійливий і зволожуючий цей крем має легку та приємну текстуру. Створений на основі компонентів природного походження він делікатно впливає на найчутливішу шкіру, підвищує її захисну функцію. Крем має нейрокосметичну дію – реактивна шкіра миттєво відчуває полегшення. Засіб не містить ароматизаторів і силіконів і не створює ефект плівки на шкірі. Вже через короткий час використання шкіра стає зволоженою, насиченою, м'якою та бархатистою.

7. Circadia - Заспокійлива сироватка-концентрат для обличчя

Заспокійлива сироватка Chrono-Calm – це дуже легкий засіб на водній основі, який завдяки пептидам та натуральним екстрактам у складі ефективно заспокоює подразнення, почервоніння та зменшує прояв розширених капілярів. Крім того, сироватка також знімає хронічне подразнення.

8. MZ Skin - Сироватка для чутливої шкіри

Calming Rescue Serum – інтенсивна відновлююча сироватка на основі пребіотиків, розроблена для чутливої шкіри, схильної до почервоніння. Формула збагачена заспокійливими компонентами та активними речовинами для регенерації, зволоження, рівного тону обличчя. Провітамін D3 сприяє регулюванню функцій шкірного бар’єру та захисту від негативного впливу вільних радикалів. 

9. Phyto-C - Гель для обличчя

Phyto-C SUPERHEAL O-Live Gel - це ультра-свіжий зволожуючий гель, який швидко заспокоює суху подразнену шкіру. Властивості засобу визначаються двома головними компонентами: високим вмістом гіалуронової кислоти - природного зволожувача, який не має собі рівних, та запатентованого SUPERHYEAL® екстракту листя оливи європейської - потужного антиоксиданту та регенеранта. Їх дія посилюється, закріплюється і доповнюється збалансованим комплексом натуральних інгредієнтів: покращується живлення клітин і стимулюється їх метаболізм, прискорюючи процеси оновлення дермального матриксу і загоєння, зміцнюються стінки судин і активується кровообіг, зменшуються трансепідермальні втрати рідини, шкіра захищається від УФ-випромінювання, освітлюються пігментні плями. 

10. Лінійка Cica Regen від Dr.Ceuracle

Лінійка на основі центели азіатської інтенсивно відновлює пошкоджену, проблемну і чутливу шкіру. Екстракт центели азіатської чинить протизапальну та ранозагоювальну дії, сприяє відновленню бар'єрних властивостей шкіри та утриманню вологи, знижує чутливість, чинить судинозміцнювальну дію. Екстракт ківі у складі освіжає та тонізує шкіру, сприяє зміцненню та вирівнюванню тону шкірного покриву. Засіб має легку текстуру, яка миттєво поглинається, не залишаючи липкості, надає неймовірної м'якості та бархатистості, заспокоює шкіру, усуває почервоніння.


11. Лінійка Ultracalming від Dermalogica

Лінійка має в основі ексклюзивний комплекс UltraCalming зі вмістом вівса і рослинних екстрактів, який перериває дію тригерів, які призводять до сенсибілізації шкіри, а також допомагає зменшити дискомфорт, печіння і свербіж. Усі засоби добре заспокоюють шкіру та відновлюють її захисний бар'єр.

12. Innoaesthetics - Зволожуючий крем для чутливої шкіри, схильної до почервоніння 

Redness Cream - крем для догляду за судинною та гіперреактивною шкірою, схильною до куперозу. Засіб від почервоніння знижує реактивність шкіри, закупорює кровоносні судини та заспокоює подразнення. Лактобіонова кислота у складі попереджає передчасне старіння шкіри, заспокоює та знімає запалення. Глюконолактон сприяє відновленню клітин, троксерутин та екстракт голки захищають судини та покращують їх еластичність, а екстракт гінго білоба зміцнює їх та надає антиоксидантну дію.

Опубліковано в

Журнал

Дата створення

10/07/2024