5 правил догляду за шкірою під час вагітності від Аліни Бабешко
Чого дотримуватися, що додати та чого уникати
5 золотих правил
Мій догляд
Засоби
Обличчя
Тіло
Привіт, це Аля! Сьогодні пропоную поговорити про особливе — вагітність. Один з найбільш ейфорійних, делікатних і трепетних періодів у житті. Але водночас той, який супроводжується десятками питань і сумнівів щодо щоденної рутини, харчування, фізичних навантажень та звісно догляду. «Чи можна це їсти?», «Які тренування дозволені?», «А ця сироватка точно не зашкодить?» — так знаю надто багато нового та невідомого. Проте, як мінімум, з доглядом не все так страшно. Забігаючи наперед скажу — ваша б’юті-рутина під час вагітності може бути майже такою ж, як і до. Крім того, в цьому матеріалі я поділюся своїм досвідом. Тож обов’язково дочитайте до кінця;)
Чого дотримуватися, що додати та чого уникати
Якщо ви спробуєте загуглити: «які засоби використовувати для шкіри в період вагітності» — може з’явитися бажання зібрати всі ваші баночки в чорний ящик та засунути подалі. Справа в тому, що клінічні випробування косметики на вагітних заборонені, крім того, шкіра - наш найбільший орган та може всмоктувати різні речовини. Проте це насправді ще не означає, що ви повинні відмовитися від усього звичного догляду та почати з нуля.
Я зібрала лаконічний гайд, якого дотримувалася й сама під час вагітності, та який допоможе вам розібратися та почуватися більш впевнено щодо своєї рутини.
5 золотих правил
Правило 1: Дотримуйтеся всіх етапів
Є речі, які не змінюються ніколи. Йдеться про стандарт догляду: очищення, тонізація, зволоження та захист. Ці етапи рутини мають бути незалежно ні від чого. Тож ваші 10-15 хв у ванній ніхто не забере :)
Правило 2: Уникайте деяких компонентів
Є перелік компонентів, які точно можуть нашкодити. Міністерство Охорони Здоров’я США (FDA) виділяє:
— Ретинол
(vitamin A, retinoic acid, retinyl palmitate, retinaldehyde, adapalene, tazarotene, isotretinoin, tretinoin)
Ми знаємо ретинол як чарівну паличку від шкірних недуг, та практично всі дерматологи погоджуються з тим, що на період вагітності він заборонений.
— Саліцилова кислота понад 2 %
(salicylic acid)
Фахівці не радять вагітним застосовувати саліцилову кислоту понад 2 %. Та й загалом перед використанням кислот у високих концентраціях краще проконсулюватися з експертом, адже є ризик, що шкіра під час вагітності може надто чутливо на них реагувати.
Саліцилову кислоту рівно 2 % можна.
— Бензоїл пероксид (benzoyl peroxide)Цей компонент часто застосовують у боротьбі з акне. Думки експертів іноді розходяться: одні проти, інші ж кажуть, що в невеликих дозах він безпечний. Вирішувати вам, та я все ж раджу придивитися до інших засобів.
— Гідрохінон
(hydroquinone)
Гідрохінон зазвичай міститься у відбілювальних засобах, спрямованих на зменшення темних плям і мелазми. Проте він дуже активний і може поглинатися шкірою швидше, ніж інші інгредієнти, а отже потрапити до дитини в більшій кількості.
Правило 3: Додавайте засоби залежно від потреби
Важливо придивитися до своєї шкіри та подумати, чого вона потребує. З настанням вагітності можуть з’явитися висипання, темні плями, сухість чи подразнення.
У такому разі вашими ключовими компонентами мають стати: хороша гіалуронова кислота для підтримки зволоження; кераміди для захисного бар’єру, вітамін С для освітлення і контролю пігментації, саліцилова кислота до 2 % чи гліколева від акне і SPF для захисту від сонця. Останнє надважливе, бо ризик отримати мелазму (велику кількість темних плям в зоні щік, лоба та над верхньою губою) з вагітністю зростає, єдине та найголовніше, що ви можете зробити, щоб запобігти — це ретельно захищати шкіру від УФ-променів.
Якщо ж у вас вже була сформована ідеальна б’юті-рутина, яка вам максимально підходить, і стан шкіри з вагітністю особливо не змінився — продовжуйте в тому ж дусі за винятком небезпечних інгредієнтів.
Щодо тіла та розтяжок — чим більше зволоження та живлення, тим краще. В нагоді також стануть спеціальні засоби від stretch marks.
Правило 4: Поговоріть зі своїм лікарем-косметологом
Запитати пораду в експерта завжди краще ніж читати третю сторінку жіночого форума в інтернеті. Ба більше, якщо ви намагаєтеся впоратися з проблемами зі шкірою під час вагітності, лікар точно знатиме, як це вирішити без жодної шкоди.
Правило 5: Намагайтеся не піддаватися стресу
Що точно буде не на користь малюку, так це зайві переживання його мами. Від внутрішнього стану і настрою залежить майже все.
Та, звісно, я не можу оминути той факт, що вагітність українок зараз проходить у воєнний час і фактори зовнішнього стресу пробираються просто з шаленою швидкістю та силою. Тому ось кілька порад, як поновити свій ресурс та силу:
— не слідкуйте за всіма новинами щогодини: робіть перерви, уникайте особливо чутливого контенту;
— займайтеся своїми звичними справами, намагайтеся бути активними;
— знайдіть свій спосіб заспокоїтися без медикаментів: прогулянки пішки, медитація, йога для вагітних, дихальні справи чи співи — будь-що буде корисним;
— діліться своїми переживаннями з близькими та будьте в контакті зі своїм лікарем;
— якщо потрібно, зверніться до психолога, терапія допоможе почуватися краще.
Мій догляд
Нещодавно я сама пройшла весь цей процес і зараз готова поділитися досвідом.
Почну з емоційного стану. Через війну та ситуацію в країні перший триместр був тривожний. Додалися ще сімейні обставини, які потрібно було вирішити. Але з часом я усвідомила, що треба себе взяти в руки та «вирівнятися». Поступово почала більше та краще контролювати емоції та налаштовувати себе на хороше. На щастя, мене додатково не турбували гормональні спалахи та токсикоз, тож загалом все було досить стабільно.
Також допомагала література. Я регулярно вивчала тонни нової інформації, й це давало змогу почуватися більш впевнено. З того, що можу порекомендувати: Емілі Остер «Все добре!», Трейсі Хог «Секрети мами, що висипається» та «Батьки-новачки» Люсі Аткінс.
А тепер до догляду. Загалом я розуміла, яким має бути мій догляд за шкірою під час вагітності: знала, яких компонентів уникати та що рутина має не дуже змінитися. Тож страхів щодо косметики не було. Навіть навпаки: на початку, у першому триместрі, мені ніби зірвало дах :) Хотілося якомога більше експериментів: я використовувала багато кислот і все тестувала нові бренди. Але після кількох невдач вирішила таки піти в м'який догляд — і це було дуже правильним рішенням.
Практично всю вагітність користувалася лінійкою Clarifying від Sturm — саме через її м’якість та дбайливий ефект на шкіру. Але кислоти та ензими я теж люблю всім серцем, тому вирішила залишити їх у вигляді своєї улюбленої маски з журавлиною, а також в гелях для вмивання. Ще локально наносила 2CRM Sal Rejudicare.
В цілому мій догляд був таким, як і до вагітності. Єдине що: я просто неймовірно скучила за карбоксітерапією від La Van De. Її не можна в цей період, тож цілих 9 місяців жила без улюбленої процедури. Ось це було прям важко ;)
Ще я дуже-дуже ретельно зволожувала та живила тіло. Зараз з гордістю кажу, що вийшла з пологового без розтяжок. Тому дівчата – не оминайте цей етап ;)
Але маю сказати, що текстура та рельєф шкіри дещо змінилися, тож планую почати антицелюлітний курс.
Засоби
Обличчя
— Лінійка Clarifying від Dr. Barbara Sturm. Ідеально зволожує та має протизапальний фактор, що дуже важливо під час вагітності.
— Cleansing Complex Іs Сlinical — глибоко очищує, м’яко відлущує та забирає змертвілі клітини шкіри. Але водночас залишається ніжним засобом, що підійде навіть для чутливої шкіри.
— Soothing Cleanser Phyto-С — теж засіб для очищення. Містить 4 % гліколевої кислоти, яка відповідає за ексфоліацію, пом'якшує і розгладжує рельєф, а також молочну кислоту, що глибоко проникає в шкіру і очищає пори. Чергувала його з іншими очисниками.
— Cleanser Dr. Barbara Sturm — напрочуд ніжна пінка, яка дає глибоке очищення без порушення водного балансу шкіри. Один з моїх беззаперечних фаворитів.
— Enzyme Cleanser Dr. Barbara Sturm — ще один м'який очисник. Це ферментний скраб, після якого шкіра просто сяє зсередини. Ну й м’якість просто неймовірна.
— 2CRM Sal Rejudicare — коли починало підсипати, локально наносила цю сироватку з саліциловою кислотою.
— Pure Enzymes від Сosmedix — маска з журавлиною для ексфоліації та рівного тону. Обожнювала її до вагітності і регулярно користувалася під час.
Тіло
— Shea Butter Ayurvedic від La Sultane De Saba — суперінтенсивно живить шкіру, активно бореться із сухістю, усуває подразнення і сприяє зменшенню розтяжок.
— Japanese Camellia Body Oil Blend від Elemis — легка регенерувальна олія. М'яка, зволожена шкіра набуває більшої еластичності, і це робить її менш вразливою до пошкоджень.
— Anti-Aging Body Cream від Dr. Barbara Sturm — зволожувальний крем для тіла, який добре зміцнює та підтягує матрицю шкіри. Також містить освіжальну льодовикову воду легкої консистенції, що легко поглинається та забезпечує тривале зволоження.
Вітаміни та БАДи (тільки за рекомендацією лікаря)
— Мультивітаміни Orthomol Natal
— Магній Цитрат Pure C Magnesium Citrate
— Пробіотики Klaire Labs Ther Biotic Women`s Formula
— Колаген Code Age Multi Collagen
— Омега Carison Super Omega-3 (за місяць до пологів перестала приймати)
А також: вітамін Д, фолієва кислота та йод.
Ну й не можу оминути тему харчування під час вагітності. Щодо мене, то я себе не обмежувала. Щодня випивала горнятко улюбленого американо. Вийти кудись за кавою було моїм ритуалом й я не бачила жодних причин, чому треба відмовитися від цього. Зараз я налагоджую ГВ, і ось тут вже зовсім інша ситуація. Я вирішила відмовитися від деяких продуктів, коли побачила, як вони можуть впливати на здоров’я та самопочуття малюка.
Ну що ж, здається, це все.
Любі, я сподіваюся з цим гайдом та моїми порадами переживань щодо догляду за шкірою під час вагітності буде менше. А також пам’ятайте, що наші консультанти завжди на зв’язку та допоможуть з рутиною і в цей особливий період теж.
Обіймаю
Журнал
3/03/2023